» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KACZMAREK
Imię Kazimierz
Data śmierci 11 kwiecień 2004
Miejsce śmierci: woj. kujawsko-pomorskie

Życiorys:
Kazimierz Kaczmarek urodził się 20 lutego 1916 roku w Starym Radziejowie jako syn Jana i Władysławy z Balceraków. Od 22 marca 1938 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 59 pułku piechoty w Inowrocławiu. W szeregach tego samego oddziału ze składu 15 Dywizji Piechoty armii "Pomorze" wziął udział w kampanii 1939 roku. Służąc w stopniu strzelca jako sanitariusz 4 kompanii w II batalionie, uczestni

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Strz. Antoni Bielwog(Bielowg) – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Płk dypl. Mieczysław Mozdyniewicz wśród kadry oficerskiej na uroczystości pożegnania jego osoby jako odchodzącego dowódcy 70 pułku piechoty w Pleszewie w 1935 r. (fot. ze zb. rodzinnych Piotra Chlebowskiego, syna kpr. Franciszka Chlebowskiego, weterana 68 pułku piechoty 17 Dywizji Piechoty; "Na rewersie fotografii jest odręczny zapis »Pamiątka pożegnania D-cy 70 pp płk. Mozdyniewicza«. Fotografia przedstawia pułkownika odbierającego, jak sadzę, pamiątkową miniaturę sztandaru pułkowego. Na rewersie nie ma zapisanej daty, jednakże na fotografii jest także mój ojciec, kpr. Franciszek Chlebowski, który od 01.10.1935 r. brał udział w IV Dywizyjnym Kursie Instruktorskim w tymże 70 pp. Sądzę więc, że fotografia została wykonana po 01.10.1935 r. W biogramie pułkownika jest, co prawda, zapis, że dowodził pułkiem do 15.09.1935, ale inne źródła, np. Wikipedia, podają informację o dowodzeniu pułkiem do 11.1935 r.").Projekt tabliczki epitafijnej z dokumentacji odnowienia mogił żołnierskich w 2003r. na cmentarzu wojskowym w KiernoziHenryk Moszyński wśród żołnierzy Wojska Polskiego, lata 30. XX w. (fot. ze zb. rodzinnych).Obelisk ku czci plut. pchor. Edmunda Romana Orlika wystawiony na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej "Strażak" w Turawie administrowanego przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu. Stan z dn. 09. 04. 2014 r. (fot. Tadeusz Śliwa / Zarząd Wojewódzki w Opolu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej).