» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KALINOWSKI
Imię Tadeusz
Data śmierci 16 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Dębsk Nowy (Nowy Dębsk, Dębsk - Kasa, Kaszurek), gm. Kozłów Biskupi, pow. Sochaczew

Życiorys:
Tadeusz Kalinowski urodził się 12 grudnia 1914 roku w Kamienicy Polskiej w powiecie Blachownia jako syn Piotra Kalinowskiego i Anny z Wagnerów. Zamieszkał w Kutnie, przy ulicy Krośniewickiej 16. Pracował jako strażnik ochrony kolei stacji w Kutnie. Przed 1937 rokiem odbył zasadniczą służbę wojskową w 80 pułku piechoty w Słonimiu. Zmobilizowany do 37 pułku piechoty w Kutnie, wziął udział w wojnie o

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Płk Alfred Konkiewicz, dowódca 70 pp (siedzi w I rzędzie, pośrodku) w 1938 r. wśród uczestników VI Kursu Instruktorskiego 17 DP, m.in. ppłk. A. Kiszkowskiego, kpt. A. Wolfa, kpt. Wacława Kałuskiego, por. Stefana Dąbka (kolejno po jego prawej ręce) (fot. za: M. Kaczmarek, Pleszewski 70 Pułk Piechoty w fotografii, Pleszew 2009, s. 25).Leon Kaczmarek (czwarty z lewej) jako żołnierz kawalerii Wojska Polskiego (fot. ze zb. rodzinnych).Rtm. Stanisław Łubieński (z lewej) w towarzystwie rtm. Andrzeja de Myszki-Chołoniewskiego-Kostórkiewicza w trakcie kursu w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie (fot. ze zbiorów rodzinnych Jerzego de Myszki Chołoniewskiego).Piotr Kubiak z żoną Joanną (w środku) i siostrą Wiktorią ok. 1935/1936 r. najprawdopodobniej w Poznaniu (fot. ze zb. rodzinnych; autor nieznany).Strz. Bruks – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)