» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: TRZASKOWSKI
Imię Henryk
Data śmierci 9 wrzesień 1994
Miejsce śmierci: Janów Grzybowski

Życiorys:
Henryk Trzaskowski, syn Feliksa i Katarzyny, urodził się 8 listopada 1912 roku w Janowie Grzybowskim. W okresie od 15 do 20 marca 1935 roku odbył szkolenie podstawowe w pododdziale młodego rocznika 4 kompanii piechoty 37 pułku piechoty w Kutnie, po czym kontynuował zasadniczą służbę wojskową w plutonie zwiadowców rowerowych kompani zwiadowczej pułku, a następnie z dniem 18 września 1936 roku zosta

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Franciszek Karolak upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. parafialnym w Starym Waliszewie. Stan z dn. 08.09.2012 r.                    (fot. Błażej Kucharski).
Stanisław Wojtachnik upamiętniony na dodatkowej tabliczce epitafijnej umieszczonej 13 stycznia 2025 r. przez rodzinę pochowanego za zgodą Wojewody Mazowieckiego na zbiorczej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej na cmentarzu rzymskokatolickim w Mistrzewicach Nowych (fot. Igor Wojtachnik, prawnuk stryjeczny pochowanego).Cmentarz w Modlnej w latach 60-tych XX w. Grób Witolda Kuli. Fot. ze zb. D. Szczepaniaka.Jan Hegza upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Zdunach. Stan z dn. 27.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Strz. Józef Wachowia(k) – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)