» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JACKOWSKI
Imię Jan
Data śmierci 16 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Złota, gm. Rybno, pow. Sochaczew

Życiorys:
Jan Jackowski urodził się 28 sierpnia 1914 roku w Uścikowie w powiecie Oborniki jako syn robotnika Stanisława i Władysławy z Ławniczaków małżonków Jackowskich, zamieszkałych w Wargowie II. Od 1 września 1922 do 28 czerwca 1929 roku uczęszczał do szkoły powszechnej w Wargowie I. W latach 30. odbywał zasadniczą służbę wojskową w 57 pułku piechoty w Poznaniu. W kampanii 1939 roku wziął udział jako st

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Ppor. Henryk Karasiewicz (drugi z prawej) w towarzystwie gen. bryg. Włodzimierza Maxymowicz-Raczyńskiego (czwarty z lewej), ppłk. Franciszka Sudoła (czwarty z prawej) i por. Jana Wiśniewskiego (trzeci z prawej) oraz ppor. Zbigniewa Maksymiliana Czerniaka (pierwszy z lewej), ppor. Franciszka Walewskiego (drugi z lewej), ppor. Jana Przedlackiego (trzeci z lewej) i ppor. Mieczysława Nejmana (pierwszy z prawej) w trakcie XII Promocji Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, 1935 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Ppor. Zbigniew Żurowski w szeregach 12 Pułku Ułanów Podolskich po powrocie z niewoli niemieckiej w 1945 r. (widoczna odznaka pamiątkowa 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i baretka Orderu Wojennego "Virtuti Militari" (fot. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Ppor. Edward Lankamer w czasie służby w 4 Pułku Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu, 1938/1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Awers górnej połówki nieśmiertelnika Gedalego Lustera odnalezionej w rejonie miejscowości Stare Budy, gm. Młodzieszyn, pow. sochaczewski (pamiątka ze zb. prywatnych, udostępnił: DG).Ppor. pil. Piotr Ruszel upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic epitafijnych pierwotnego miejsca spoczynku w kwaterze wojennej żołnierzy Wojska Polskiego i osób cywilnych poległych we wrześniu 1939 r., żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1944 r. oraz żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego poległych w 1945 r. zlokalizowanej na cmentarzu wojskowym pw. św. Jerzego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego. Stan z dn. 3 listopada 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).