» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CHLEBOWSKI
Imię Franciszek
Data śmierci 19 grudzień 1970
Miejsce śmierci: Poznań

Życiorys:
Franciszek Chlebowski urodził się 25 września 1911 roku w mieście Pyzdry (powiat Słupca, województwo łódzkie; obecnie powiat wrzesiński, województwo wielkopolskie) jako syn robotnika Seweryna i Marianny z Biernatów małżonków Chlebowskich. Ukończył szkołę powszechną i zawodową, uzyskując zawód malarza. W okresie od 5 marca 1933 do 25 września 1934 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 68 pułku

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Strz. Stanisław Balamaszek - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Groby członków rodziny Maciołowskich na cmentarzu parafialnym w Wonieściu: Stanisława (drugi z prawej), jego bratanka Piotra, syna Władysława (na pierwszym planie), brata Władysława (drugi z lewej) oraz Heleny z Pańkowskich, matki Stanisława i Władysława (pierwszy z lewej). Stan z dn. 30. 10. 2013 r. (fot. Jan Harajda).Stanisław Plec odnotowany (w drugim wierszu) na jednej z kart rejestru jeńców Stalagu III B Fürstenberg (dok. ze zb. Archiwum Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu).Córka Maria, prawnuczka Roma, praprawnuczka Marta w dniu 18 września 2011 r. na grobie Franciszka Jurka na cmentarzu wojennym w Sochaczewie - Trojanowie, Al. 600-lecia.Ppłk Władysław Dzióbek (siedzi drugi z lewej) wśród kadry oficerskiej i uczestników kursu działonowych p-panc.4 DP przy 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. płk. Franciszka Sudoła (trzeci z lewej), kpt. Józefa Kozińskiego (pierwszy z lewej) i ppor. Józefa Gumińskiego (drugi z prawej), 1939 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).