» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CHOJNA
Imię Wacław
Data śmierci 2 grudzień 1976
Miejsce śmierci: Warszawa

Życiorys:
Wacław Chojna urodził się 4 sierpnia 1907 roku w Zasławiu na Wołyniu jako syn Cezarego i Heleny z Jakubowiczów. W latach 1917-1920 uczęszczał do rosyjskiej szkoły w Zasławiu. Jako młody chłopiec włączył się w pomoc Wojsku Polskiemu podczas wojny polsko-bolszewickiej na Wołyniu. W roku 1920 przeszedł samotnie granicę polsko-bolszewicką w Ostrogu, aby zamieszkać u krewnych matki w wolnej Polsce. Kon

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Albin Rzepiak (w górnym rzędzie, pierwszy z lewej) wśród żołnierzy 9 Pułku Ułanów Małopolskich w Trembowli, przed 1939 r. (fot. udostępniła: Barbara Seidel).Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. - cm. rz-kat. w Modlnej. Wśród poległych upamiętnionych – ppor. Czerwiński. Stan z dn. 01.11. 2011 r. [fot. Staszek Słomczyński "staahoo"(Łódź)].Bogdan Ginter upamiętniony na jednej z tablic epitafijnych grobu rodzinnego w Szklarskiej Porębie (udostępnił: Marek Janowski; "Znałem Pana Gintera osobiście, był kolegą mojego ojca, ppor. Władysława Janowskiego z 68 pp. Pozdrawiam. Marek Janowski").

Strz. Józef Fanfara - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Ppor. Jerzy Gerżabek – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)