» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KRZYŚKO
Imię Czesław
Data śmierci 6 grudzień 1984
Miejsce śmierci: Kamienna Góra

Życiorys:
Czesław Krzyśko urodził się 17 lipca 1915 r. w Rogalinku w Wielkopolsce. Od 1937 r. służył w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. We wrześniu 1939 r. brał udział w walkach na szlaku bojowym 15 p. uł., m. in. w bitwie nad Bzurą, podczas której został ranny i trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu powrócił do kraju. Wraz z rodziną zamieszkał na w Kamiennej Górze Dolnym Śląsku. Pracował jako kierownik

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Odpis pisma Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie z dn. 2 grudnia 1940 r. ws. poszukiwania Jana Myszkiera przesłane w załączeniu do pisma Sekcji Informacyjnej Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Łodzi z dn. 17 grudnia 1940 r. skierowanego do jego żony Zofii Myszkier w Wysinie (dok. ze zb. rodzinnych).Ppor. obs. Marian Łotecki - Zbiorowa tablica epitafijna (poz. 3.) kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939r. i zmarłych wskutek ran odniesionych w wyniku działań wojennych , Cmentarz Wojskowy pw. św. Jerzego w Łodzi. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 06.05.2011r.)Jedna z tablic epitafijnych kwatery wojskowej poległych, zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Wojciecha, ul. Kurczaki 81 – „Chojny-Kurczaki”. Wśród poległych – Józef Wierzbicki. 27.08.2011r. (fot. Zbigniew Adamas)Karta pocztowa z widokami Starego Gostynia, m.in. wizerunkiem kościoła św. Marcina, miejsca chrztu Stanisława Kostki Nadolnego, i ks. dr. Ludwika Sobkowskiego, który udzielił sakramentu, oraz szkoły katolickiej, miejsca nauki weterana (dok. udostępniła Bożysława Nadolna).Leon Kucharski upamiętniony w imiennej inskrypcji epitafijnej na mieczokrzyżu betonowym na jednej z mogił zbiorowych kwatery B 25 Cmentarza Wojskowego w Warszawie, ul. Powązkowska. Stan z dn. 1 maja 2019 r. (fot. Renata Kucharska).