» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: WALICKI
Imię Marian
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Dąbrówka

Życiorys:
Marian Walicki urodził się 4 lutego 1911 r. w rodzinnym majątku Sawicze w powiecie Wołożyn. Był synem ziemianina Kazimierza Walickiego i Marii Rotkiewiczówny. Elementarne wykształcenie otrzymał w domu, po czym w wieku 10 lat został wysłany do Wilna, gdzie w 1931 r. zdał maturę w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela. W tym czasie uprawiał lekką atletykę, piłkę nożną i narciarstwo, a ponadto w

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Czesław Czapliński (w środku, w furażerce) w grupie żołnierzy Wojska Polskiego - więźniów niemieckiego obozu jenieckiego (fot. ze zb. rodzinnych).Ppor. Jan Przedlacki (trzeci z lewej) w towarzystwie gen. bryg. Włodzimierza Maxymowicz-Raczyńskiego (czwarty z lewej), ppłk. Franciszka Sudoła (czwarty z prawej) i por. Jana Wiśniewskiego (trzeci z prawej) oraz ppor. Zbigniewa Maksymiliana Czerniaka (pierwszy z lewej), ppor. Franciszka Walewskiego (drugi z lewej), ppor. Henryka Karasiewicza (drugi z prawej) i ppor. Mieczysława Nejmana (pierwszy z prawej) w trakcie XII Promocji Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, 1935 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Strz. Kazimierz Lutorowski - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Aleksander Materna upamiętniony na jednej z trzynastu imiennych zbiorczych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Kutnie, ul. Cmentarna. Stan z dn. 23. 10. 2011 r. (fot. Wiesław Paluchowski).Władysław Dziennik (dziewiąty z lewej w drugim rzędzie od góry?) wśród kadry oficerskiej i słuchaczy szkoły podoficerskiej 76 pułku piechoty w Grodnie, Grodno, 15 lutego 1938 r. (fot. ze zb. rodzinnych).