» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DUCZMALEWSKI
Imię Władysław Ewaryst
Data śmierci 16 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. Ruszki - Młodzieszyn

Życiorys:
Władysław Ewaryst Duczmalewski urodził się 14 stycznia 1906 roku w majątku Annolas w powiecie Piotrków jako syn Władysława Duczmalewskiego i Zofii z domu Kostrów. W 1914 uczył się w gimnazjum im. Wierzbołowskiego w Warszawie, będąc jednocześnie członkiem Polskiego Kółka Młodzieży "Niepodległość". Od roku 1915 pod pseudonimem Minoga należał do 2 warszawskiej drużyny junaków im. Ks. J. Poniatowskie

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Szczepan Leśniewski - Obelisk/pomnik ku czci 44 Polaków zamordowanych w Piątku, usytuowany w miejscu egzekucji i pierwotnego spoczynku ofiar. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 19.05.2011r.)Ppor. Edward Kramarski, ppor. Piotr Ruszel, por. Tadeusz Jeziorowski - Kącik Pamięci w Szkole w Ksawerowie, koniec lat 70-tych ub. wieku. (fotografia pochodzi z albumu pilota Franciszka Przybylskiego - mechanika 161 Esk. Myśl. we wrześniu 1939r., udostępniona dla www. bohaterowie1939.pl przez jego córkę Urszulę Okruszek)Pismo Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie do Józefa Schabowskiego z 19 marca 1942 r. ws. nadesłanego w załączeniu depozytu jego zaginionego syna, ppor. Mieczysława Schabowskiego (dok. ze zb. rodzinnych).Aleksander Okoń kierujący motocyklem (fot. ze zb. rodzinnych).Antoni Nadolny (stoi trzeci z lewej) wraz z rodziną: rodzicami Agnieszką i Józefem, siostrami Heleną i Marią oraz braćmi Ignacym, Ludwikiem i Stanisławem, Wolsztyn, Boże Narodzenie, 1936 r. (fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).