» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: PERZYNA
Imię Mieczysław
Data śmierci 2001
Miejsce śmierci: Łódź

Życiorys:
Mieczysław Perzyna urodził się 19 sierpnia 1914 roku z miejscowości Niedźwiada w powiecie Łowicz jako najmłodsze dziecko w rodzinie. W 1934 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie im. Józefa Piłsudskiego w Łowiczu. Następnie pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Pleckiej Dąbrowie w powiecie Kutno. Oprócz obowiązków nauczycielskich był również organizator

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Antonina, siostra Antoniego Węcławka, ze swoimi dziećmi: Genią i Kaziem (fot. ze zb. rodzinnych).Kartka świąteczna z opłatkiem dla Krystyny Kowalczyk załączona do fotografii pocztówkowej przedstawiającej Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy, którą wysłał 28 lutego 1941 r. z oflagu do żony (udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Stefan Mielicki (stoi z prawej) w towarzystwie m.in. starszego brata Czesława Kazimierza (stoi z lewej), siostry Heleny (stoi czwarta z lewej) i młodszego brata Mariana (stoi pośrodku) na spotkaniu rodzinnym z okazji rocznicy ślubu ojca Franciszka i jego drugiej żony Marii z Cieplików (siedzą z centrum kadru), 1925 r. (fot. ze zb. rodzinnych).St. strz. Antoni Rożak upamiętniony na tablicy epitafijnej mogiły indywidualnej zlokalizowanej na cm. parafialnym w Bełchowie (fot. Tomasz Karolak).Franciszek Buliński upamiętniony na jednej z płyt Pomnika Ofiar Terroru wystawionego na mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Witkowskiej w Gnieźnie, w której złożono jego zwłoki.