» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: FRĄCKOWIAK
Imię Franciszek
Data śmierci 8 październik 1976
Miejsce śmierci: Września

Życiorys:
Franciszek Frąckowiak urodził się 23 marca 1895 roku w miejscowości Johnstown w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych Ameryki jako syn rolnika Jana Frąckowiaka i Marii z domu Król, którzy zamieszkali w Radłowie w powiecie Mogilno. Uczestniczył w I wojnie światowej, walcząc m.in. w bitwie pod Verdun w 1916 roku. Podczas Powstania Wielkopolskiego w okresie od 6 do 22 stycznia 1919 roku jako czł

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
St. strz. Wawrzyniak Tadeusz (dane personalne w formie: "WAWRZYŃSKI Tade.") – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy, mogiła 130. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Zaświadczenie dla Zofii Kowalczyk zam. w Bydgoszczy ws. rozprawy w postępowaniu o uznanie za zaginionego jej męża Franciszka Kowalczyka wystawione 19 sierpnia 1947 r. przez Obwodowy Urząd Inwalidzki w Bydgoszczy (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Tablica pamiątkowa w Szczytnie „W hołdzie żołnierzom [m.in.] III baonu 61 pp…” ufundowana przez społeczeństwo i harcerzy Szczytna. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 23.05.2011 r.)Strz. Józef Piekarski - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)- Tablica epitafijna na krzyżu mogiły Józefa Gołka w kwaterze wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Krzyż na mogile został umieszczony przez najbliższą rodzinę poległego. Wyraźnie zapisane nazwisko "Gołek". Na skutek upływu czasu bardzo wyblakła archiwalna fotografia poległego. (fot. Zbigniew Adamas)