» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: WOJCIECHOWSKI
Imię Edward
Data śmierci 18 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Rokicina, gm. Młodzieszyn, pow. Sochaczew

Życiorys:
Edward Wojciechowski urodził się w 1914 r. w Gogolinie Nowej w powiecie Konin w chłopskiej, wielodzietnej rodzinie Mateusza Wojciechowskiego i Stanisławy z Jabłońskich. Zamieszkał w Gogolinie Starej. Pracował jako rolnik i masztalerz. Powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, pozostał w wojsku do wybuchu wojny. We wrześniu 1939 r. walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Zginął 18 września w rejo

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Rewers karty pocztowej do Ewy Kostki z informacją o okolicznościach zaginięcia jej męża, ppor. Władysława Kostki, nadanej 13 grudnia 1941 r. z niemieckiego obozu jenieckiego przez por. Kazimierza Orłowskiego, byłego dowódcę 2 kompanii ckm 62 pułku piechoty (dok. ze zb. rodzinnych).Teresa Czapla i jej wnuczka RonjaKarta pocztowa adresowana do Krystyny Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 18 grudnia 1942 r. z Oflagu II E przez kpt. Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy i byłego pracodawcę jej ojca Franciszka Kowalczyka, s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Wacław Chojna jako podporucznik 4 pułku artylerii lekkiej na zawodach hippicznych, 1933 r. (fot. z archiwum rodzinnego, za: Lawacz-Sampanis A. M., Biografie powstańców - major Wacław Chojna ps. "Horodyński", oprac. M. Janaszek-Seydlitz, [w:] Strona internetowa Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, http://www.sppw1944.org/biografie/chojna.html).Paweł Dworak jako rekonstruktor postaci żołnierza sanitariusza w stopniu strzelca Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, której pierwowzorem jest jego krewny Mieczysław Czata, poległy we wrześniu 1939 r. Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Tomaszowem Lubelskim 1939/2012 (fot. udostępnił: Paweł Dworak).