» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JACKOWSKI
Imię Jan
Data śmierci 16 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Złota, gm. Rybno, pow. Sochaczew

Życiorys:
Jan Jackowski urodził się 28 sierpnia 1914 roku w Uścikowie w powiecie Oborniki jako syn robotnika Stanisława i Władysławy z Ławniczaków małżonków Jackowskich, zamieszkałych w Wargowie II. Od 1 września 1922 do 28 czerwca 1929 roku uczęszczał do szkoły powszechnej w Wargowie I. W latach 30. odbywał zasadniczą służbę wojskową w 57 pułku piechoty w Poznaniu. W kampanii 1939 roku wziął udział jako st

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Sierż. Józef Puchalski (drugi z prawej) jako prowadzący ćwiczenia żołnierzy 70 pułku piechoty, początek lat 30. XX w. (fot. ze zb. rodzinnych).Artykuł z cyklu pt. Gdzie żołnierze z tamtych lat... autorstwa Czesława Sobeckiego opublikowany w wydaniu z 12-13 lutego 1972 r. "Gazety Pomorskiej" (ukazującej się w Bydgoszczy). "Z tego artykułu dowiedzieliśmy się, gdzie jest pochowany mój wujek - Alfons Wojciechowski" (Lidia Wedel z d. Wojciechowska, bratanica poległego).Karta pocztowa adresowana do Franciszka Kowalczyka w Bydgoszczy nadana 31 lipca 1939 r. z poczty w Solcu Kujawskim przez mjr. Ryszarda Korzańskiego, s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Ppor. Bolesław Pilewski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Zdunach. Stan z dn. 27.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).

Ppor. Marian Bartosiński (w pierwszym rzędzie, pierwszy z prawej) jako dowódca pocztu sztandarowego 14 pułku piechoty w towarzystwie m.in. chor. Stanisława Kopfa (w pierwszym rzędzie, drugi z prawej) podczas defilady z okazji święta 3 Maja we Włocławku, 1935 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).