» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: GRUSZEWICZ
Imię Józef
Data śmierci 1988
Miejsce śmierci: Łowicz

Życiorys:
Józef Gruszewicz urodził się 11 maja 1901 roku w Kiernozi w powiecie Gostynin (obecnie: powiat łowicki) jako syn Walentego i Weroniki z Baranowskich małżonków Gruszewiczów. Ukończył czteroklasową szkołę powszechną w Łowiczu, po czym praktykował jako terminator szewski u swojego ojca. Od 1922 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 18 pułku piechoty w Skierniewicach, a następnie pozostał w tymże

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Dowód osobisty Zenona Benedykta Bubacza wydany 15 listopada 1937 r. przez Prezydenta Miasta Gniezna (dok. ze zb. rodzinnych).Walki nad Bzurą we wrześniu 1939 r. odtworzone podczas widowiska historycznego pt. „Obronić miasto!” w dniu 15 września 2012 r. w Sochaczewie (fot. Ścibor Woldański).Rewers dolnej połówki wojskowego znaku tożsamości ppor. rez. Józefa Smakulskiego odnaleziony w sierpniu 2010 r. w Śremie (w rejonie stacjonowania II batalionu 55 pułku piechoty po mobilizacji).Mieczysław Ciszak (stoi z prawej, w kapeluszu) w towarzystwie brata Edmunda (z lewej) (fot. ze zb. rodzinnych Anny Ciszak).Franciszek Leonard Trojan z Dorotą Marquart de Trojan i ich synem Piotrem Michałem w obozie demobilizacyjnym przed odpłynięciem do Argentyny, Predappio (Włochy), 1947 r. (fot. ze zb. rodzinnych).