» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KACZMAREK
Imię Kazimierz
Data śmierci 11 kwiecień 2004
Miejsce śmierci: woj. kujawsko-pomorskie

Życiorys:
Kazimierz Kaczmarek urodził się 20 lutego 1916 roku w Starym Radziejowie jako syn Jana i Władysławy z Balceraków. Od 22 marca 1938 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 59 pułku piechoty w Inowrocławiu. W szeregach tego samego oddziału ze składu 15 Dywizji Piechoty armii "Pomorze" wziął udział w kampanii 1939 roku. Służąc w stopniu strzelca jako sanitariusz 4 kompanii w II batalionie, uczestni

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Grób ppor. Franciszka Nentwiga w rodzinnym obejściu grobowym na cm. parafialnym w Oporowie. Stan z dn. 20. VII. 2007 r. (fot. W. Rapsiewicz).Notes Jan Myszkiera z odręcznymi zapiskami dot. służby wojskowej w 65 pułku piechoty, począwszy od mobilizacji dn. 24 sierpnia 1939 r., ze śladami po kulach (dok. ze zb. rodzinnych).Antoni Nadolny wśród absolwentów III Promocji im. gen. Tadeusza Kasprzyckiego Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie, 1936 r. (kadr tableau z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Wacław Janiszewski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej grobu rodzinnego na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku, Al. Chopina. Stan z dn. 7 sierpnia 2019 r. (fot. Rafał Michalak).Ppor. Franciszek Walewski (drugi z lewej) w towarzystwie gen. bryg. Włodzimierza Maxymowicz-Raczyńskiego (czwarty z lewej), ppłk. Franciszka Sudoła (czwarty z prawej) i por. Jana Wiśniewskiego (trzeci z prawej) oraz ppor. Zbigniewa Maksymiliana Czerniaka (pierwszy z lewej), ppor. Jana Przedlackiego (trzeci z lewej), ppor. Henryka Karasiewicza (drugi z prawej) i ppor. Mieczysława Nejmana (pierwszy z prawej) w trakcie XII Promocji Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, 1935 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).