» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CADER
Imię Antoni
Data śmierci 25 styczeń 1943
Miejsce śmierci: Oświęcim, obóz koncentracyjny Auschwitz

Życiorys:
Antoni Cader urodził się 15 maja 1910 roku w Pietrzykowicach. W 1930 roku ukończył szkołę średnią i zdał maturę. Zdecydowawszy się na zawodową służbę wojskową, odbył w latach 1930-1933 szkolenie w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. 15 sierpnia 1933 roku, po ukończeniu szkoły, otrzymał promocję na stopień podporucznika służby stałej piechoty. Na stopień porucznika a

Aktualności

Bitwa nad Bzurą - to już 86 lat

Żołnierze niemieccy przy moście w Sochaczewie, zniszczonym w trakcie walk nad Bzurą we wrześniu 1939 r. (fot. ze zb. Andrzeja Kornackiego).86 lat temu rozpoczęło się największe i najkrwawsze starcie zbrojne kampanii polskiej 1939 r. – bitwa nad Bzurą. Walki toczone przez blisko dwa tygodnie przez polskie armie 'Poznań' i 'Pomorze' na rozległych obszarach południowo-zachodniego Mazowsza i środkowej Polski były zarazem jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy do 1941 r.

więcej »

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Uł. Edward Lorentz upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 11. 08. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Kpt. Józef Rodzeń wśród członków delegacji 14 pułku piechoty wręczających 16 października 1934 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odznakę pułkową prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu (fot. ze zb. Andrzeja Rodzenia).Akt urodzenia Michała Świdlikiewicza (Archiwum Państwowe w Kaliszu, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Tłokini, sygn. 11/761/0/1/101, Księga akt urodzeń, małżeństw, zgonów (duplikat), 1901, akt urodzenia nr 119).Kwatera poległych we wrześniu 1939 roku na cmentarzu w Uniejowie (fot. Dariusz Kaźmierczak).