» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: MERES
Imię Bolesław Wiktor
Data śmierci 14 listopad 1983
Miejsce śmierci:

Życiorys:
Bolesław Wiktor Meres urodził się 31 stycznia 1915 roku w Żywcu jako syn Wiktora (oficera) i Rozalii z domu Lachowskiej. W czerwcu 1933 r. złożył egzamin dojrzałości (typu humanistycznego) w Państwowym Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, po czym wybierając karierę zawodowego oficera, w latach 1933-1936 odbywał szkolenie w Szkole Podchorążych Piechoty w w Komorowie koło Ostrowi Maz

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Odpis legitymacji nr 353-72-111 Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari wydanej Władysławowi Trittowi uchwałą Rady Państwa z dn. 19 czerwca 1972 r., wystawiony dn. 21 września 1972 r. przez naczelnika Oddziału Zabezpieczenia Ruchu i Łączności Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu (dok ze zb. rodzinnych, udostępnił: Lech Tritt).Stefan Mielicki (stoi z prawej) w towarzystwie m.in. starszego brata Czesława Kazimierza (stoi z lewej), siostry Heleny (stoi czwarta z lewej) i młodszego brata Mariana (stoi pośrodku) na spotkaniu rodzinnym z okazji rocznicy ślubu ojca Franciszka i jego drugiej żony Marii z Cieplików (siedzą z centrum kadru), 1925 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Kempiński (drugi z prawej) w brytyjskim obozie szkoleniowym Sennelager Training Centre w Bad Lippspringe (?) (fot. ze zb. rodzinnych).Legitymacja odznaki pamiątkowej 58 pułku piechoty wydana dn. 15 września 1937 r. st. strz. Józefowi Szafrańskiemu (dok. ze zb. rodzinnych).Kwatera wojskowa w Zdunach - lipiec 2010r. Foto: Michał Borkowski