» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: SIEDLECKI
Imię Julian
Data śmierci 11 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. Gieczna

Życiorys:
Urodził się 7 sierpnia 1896 roku w Inowrocławiu jako Julian Seidel. Aż do wybuchu I wojny światowej wychowywany był przez wujostwo. Po rozpoczęciu działań wojennych został wcielony do armii niemieckiej. Walczył na froncie zachodnim, m.in. pod Verdun, aż w końcu udało mu się uciec do wojsk sprzymierzonych. W 1919 roku kończy szkołę oficerską. Przebywając we Francji, zmienił nazwisko na Siedlecki i

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Od lewej: 
pułkownik Józef Liwacz - dowódca 50 pułku piechoty
pułkownik Antoni Żurakowski - dowódca 24 pułku piechoty
Prezydent RP Ignacy Mościcki
generał brygady Juliusz Drapella - dowódca 27 Dywizji Piechoty
podpułkownik Andrzej Juliusz Uthke - dowódca 27 pułku artylerii lekkiej
podpułkownik Jerzy Wroczyński - dowódca 23 pułku piechotyWypis z aktu śmierci Władysława Ewarysta Duczmalewskiego wystawiony dn. 28 listopada 1939 r. w szpitalu wojennym nr 802 w Giżycach przez Urzędnika Stanu Cywilnego Rzymskokatolickiej Parafii Giżyce (dok. ze zb. rodzinnych).Legitymacja oficerska Stanisława Plichty wystawiona przez 10 pułk piechoty, po 1933 r. (dok. ze zb. rodzinnych, fot. Marcin Chyłek).Jan Szymkowiak jako robotnik przymusowy w Niemczech w latach II wojny światowej (fot. ze zb. rodzinnych).Karta pocztowa adresowana do Zofii Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 24 stycznia 1940 r. przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w Genewie dotycząca prowadzonych poszukiwań jej zaginionego męża, Franciszka Kowalczyka, s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).