» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DZIEWECZYŃSKI
Imię Walenty
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Wola Stępowska, gm. Kiernozia

Życiorys:
Walenty Dzieweczyński urodził się 11 lutego 1897 roku w Wolenicach koło Krotoszyna. W czasie I wojny światowej został wcielony do wojska niemieckiego. Po jej zakończeniu brał czynny udział w organizowaniu polskich oddziałów wojskowych w pow. krotoszyńskim. Po wybuchu powstania wielkopolskiego brał udział w walkach o koszary w Krotoszynie. Po przejęciu władzy przez powstańców pełnił służbę wartowni

Aktualności

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Święto Wojska Polskiego 2025

Święto Wojska Polskiego (fot. Halibutt, Wikimedia Commons)15 sierpnia 2025 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 30 lipca 1992 r. Nawiązuje ono do tradycji Święta Żołnierza wprowadzonego na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 r. dla upamiętnienia bitwy warszawskiej stoczonej latem 1920 r. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Józef Sczaniecki upamiętniony na płycie nagrobnej mogiły zbiorowej na cm. parafialnym w Sobocie. Stan z dn. 12. 05. 2011 r. (fot. Tomasz Fijałkowski).Por. Józef Fedorowicz. – Syn Jerzy przy mogile ojca, Siedlce, po 1939 roku(prawd. w okresie okupacji). (fot. z pamiątek rodzinnych)Mogiła dwóch żołnierzy Wojska Polskiego. którzy nie zostali ekshumowani od czasu kampanii 1939 r., zlokalizowana w lasku w pobliżu pierwotnego miejsca pochówku Jana Myszkiera we wsi Janów (d. Kresy B) (inf. i fot. Tomasz Krzemiński, dn. 03. 08. 2011 r.).Ściana Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska - miejscu pochówku Mariana Zygmunta Magera. Stan z dn. 27 września 2011 r. (fot. udostępnił: Romuald Olejnik).Zawiadomienie o śmierci uł. Bernarda Ludwika Szuberskiego wysłane dn. 8 listopada 1940 r. przez Biuro Informacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża Mariannie Szuberskiej, wdowie po poległym (dok. z archiwum rodzinnego Bartosza Szuberskiego, wnuka poległego).