» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: PILARSKI
Imię Stanisław Franciszek
Data śmierci 5 kwiecień 2006
Miejsce śmierci:

Życiorys:
Franciszek Stanisław Pilarski urodził się 27 marca 1914 r. w Retkowie w powiecie Szubin jako syn Franciszka i Konstancji. Ukończył 4-klasową Szkołę Powszechną w Retkowie. Pracował jako rolnik. od 3 kwietnia 1937 do 13 września 1938 r. odbywał zasadniczą służbę wojskową. 24 sierpnia 1939 r. został zmobilizowany do 59 pułku piechoty w Inowrocławiu. W szeregach tegoż oddziału odbył kampanię wrześniow

Aktualności

Bitwa nad Bzurą - to już 86 lat

Żołnierze niemieccy przy moście w Sochaczewie, zniszczonym w trakcie walk nad Bzurą we wrześniu 1939 r. (fot. ze zb. Andrzeja Kornackiego).86 lat temu rozpoczęło się największe i najkrwawsze starcie zbrojne kampanii polskiej 1939 r. – bitwa nad Bzurą. Walki toczone przez blisko dwa tygodnie przez polskie armie 'Poznań' i 'Pomorze' na rozległych obszarach południowo-zachodniego Mazowsza i środkowej Polski były zarazem jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy do 1941 r.

więcej »

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kpr. pil. Władysław Kuik (czwarty od prawej) wśród absolwentów kursu w Szkole Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu, 15 XI 1938 r. (fot. za: Kuik Władysław 1915-1939, [w:] Kuik Genealogia, https://kuik.info.pl/kuik-wladyslaw-1915-1939).Kaziemierz Dorożyński, upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu rzymskokatolickim w Mistrzewicach Nowych."To zdjęcie, jak dobrze pamiętam, zostało przysłane po wojnie, prawdopodobnie przez któregoś z kolegów. Zostało zrobione podczas ćwiczeń wojskowych kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Iksem zaznaczony Stanisław. Następny plik jpg, to rewers tego zdjęcia" (Włodzimierz, bratanek pochowanego).Awers karty pocztowej nadanej 14 czerwca 1944 r. przez ppor. rez. Mariana (Mejera) Rapoporta z Oflagu II C Woldenberg do Wandy Rogaliny w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie okoliczności śmierci jej syna, ppor. Wiesława Waleriana Rogali (dok. ze zb. Joanny Skworz).Leonard Łysz (z lewej) w towarzystwie młodszej siostry Agaty, jej męża Hieronima Opitza oraz starszych sióstr Stanisławy i Neli, Brześć nad Bugiem, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych Beaty Kondlewskiej).