» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KRAS
Imię Jan
Data śmierci 5 listopad 1939
Miejsce śmierci: Warszawa

Życiorys:
Jan Kras urodził się 13 stycznia 1909 r. Ukończył gimnazjum. Od 16 sierpnia 1931 do 30 czerwca 1932 r. odbywał służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, a następnie praktyki w 21 pułku ułanów w Równem. Po odbytych ćwiczeniach aplikacyjnych został awansowany na stopień podporucznika rezerwy kawalerii ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1934 r. i z przydziałem mobilizacy

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Tadeusz Władysław Redych (drugi z prawej) w towarzystwie rodziny, m.in. matki Julii Marii (pierwsza z lewej) i siostry Haliny (druga z lewej), ok. 1920 r. (fot. NN; zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne , sygn. OK_02915762 [udostępniła Elżbieta Sławikowska], http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_029162.jpg.php).Płyta nagrobna na mogila indywidualnej mjr. Feliksa Kozubowskiego w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Sochaczewie, ul. Traugutta. Stan z dn. 17. 07. 2010 r. (fot. Łukasz Wojtczak).Łowicz, ul. Listopadowa, cmentarz wojenny
Józef Nowak (leży trzeci od lewej) w dniu 13. III. 1934 r. w szpitalu wojskowym w czasie leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego (fot. ze zb. rodzinnych).Ściana Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska - miejscu pochówku Mariana Zygmunta Magera. Stan z dn. 27 września 2011 r. (fot. udostępnił: Romuald Olejnik).