» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CNOTA
Imię Franciszek
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Górki

Życiorys:
Franciszek Cnota – urodził się dnia 27.03.1914r. w Buer – Westfalia. Był synem Stanisława i Franciszki z domu Szczyrba. W roku 1929 – Franciszek Cnota ukończył Szkołę Przysposobienia Kupieckiego w Wodzisławiu Śląskim a następnie pracował a sklepie z artykułami przemysłowymi i gospodarstwa domowego u KLOCKIEWICZA”. 5 września 1937 r. – ożenił się z Anną Wawrzyczny z Cz

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Awers górnej połówki nieśmiertelnika Gedalego Lustera odnalezionej w rejonie miejscowości Stare Budy, gm. Młodzieszyn, pow. sochaczewski (pamiątka ze zb. prywatnych, udostępnił: DG).Prawo jazdy Franciszka Kowalczyka wystawione 19 grudnia 1933 r. przez Urząd Wojewódzki Poznański, s. 1, 4 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Strz. Jan Ochman upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej  w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach.                                        Stan z dn. 14.09.2014 r. (fot. Błażej Kucharski). Postanowienie Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy z 21 grudnia 1948 r. sygn. akt I. Zg. 145/48 o stwierdzeniu zgonu wydane w postępowaniu o uznanie za zmarłego Franciszka Kowalczyka, jednego z 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez hitlerowców w Sochaczewie-Boryszewie we wrześniu 1939 r., s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Wacław Adamczewski upamiętniony (jako  Władysław Adamczewski) na jednej ze zbiorczych imiennych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Rawie Mazowieckiej, ul. Tomaszowska. Stan z dn. 30. 05. 2012 r. (fot. Mariusz Kwapisz).