» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: FRONCZAK
Imię Stanisław Marceli
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. Bud Starych

Życiorys:
Stanisław Marceli Fronczak urodził się 2 czerwca 1911 roku w Kałęczynie Nowym jako syn Bronisława i Czesławy z Czarneckich. W roku 1933 otrzymał świadectwo dojrzałości w Państwowym Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Następnie był słuchaczem w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie - Ostrowi Mazowieckiej, gdzie 15 października 1935 roku otrzymał promocję na stopień podporucznika s

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Plut. Roman Krawczuk odnotowany w Rozkazie dziennym 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich nr 136 z dn. 16 czerwca 1939 r. (dok. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Paweł Dworak jako rekonstruktor postaci żołnierza sanitariusza w stopniu strzelca Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, której pierwowzorem jest jego krewny Mieczysław Czata, poległy we wrześniu 1939 r. Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Łomiankami 1939/2012 (fot. udostępnił: Paweł Dworak).Karta pocztowa adresowana do Franciszka Kowalczyka w Bydgoszczy nadana 31 lipca 1939 r. z poczty w Solcu Kujawskim przez mjr. Ryszarda Korzańskiego, s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Przejezdzajac przez miejscowosci, na terenie ktorych toczyly sie walki we wrzesniu 1939 roku, uslyszalam w radio zapomniana juz piosenke: 
"Powiedz mi kto dal im prawo walk, gdy moje serce chce bic, zyc (...).
Powiedz mi dlaczego mam sie bac, na bacznosc stawiac sny, zapiac sie w brazowy pas.
Powiedz mi dlaczego tak ma byc, ze licze kazdy dzien i w kazdym mam te same lzy (...)". Slowa tej piosenki, w tym miejscu "trafily" moje serce.  "Kociol nad Bzura" odzwierciedlil sie w moich uczuciach.  Bol, gniew, nienawisc, zlosc, zal, smutek, rozpacz, samoloty, czolgi, Bronek miedzy tymi czolgami, moja prababcia i moj chory dziadek, ktorzy tak bardzo pragneli tutaj przyjechac, a nie mogli... Nie moglam powstrzymac lez!Julian Siedlecki z żoną Marią w okresie służby w 49 pułku piechoty w Kołomyi (fot. ze zb. rodzinnych).