» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: NOWAK
Imię Wiktor
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Szwarocin

Życiorys:
Wiktor Nowak urodził się 27 września 1915 roku w Wiosce w powiecie Wolsztyn jako syn Michała, zatrudnionego na kolei jako dróżnik w Ruchocicach, około 8 km od Wioski, i Józefy z Wosiów, zajmującej się wychowywaniem dziewięciorga dzieci, prowadzeniem domu i niewielkiego gospodarstwa. Pracował jako robotnik. W kampanii 1939 roku wziął udział jako żołnierz 55 pułku piechoty ze składu 14 Dywizji Piech

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Szkic działania wojsk pancernych Wojska Polskiego w I fazie bitwy nad Bzurą (9-12 września 1939 r.) z uwzględnieniem przemieszczenia pociągu pancernego Nr 11 w rejon na wschód od Żychlina, oprac. Gabriel Sędkowski (dok. ze zb. G. Sędkowskiego)Grób ppor. Franciszka Nentwiga w rodzinnym obejściu grobowym na cm. parafialnym w Oporowie. Stan z dn. 26. IX. 2010 r. (fot. A. Nowiński).Projekt tabliczki epitafijnej z dokumentacji odnowienia mogił żołnierskich w 2003r. na cmentarzu wojskowym w KiernoziPpor. Edward Lankamer w czasie służby w 4 Pułku Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu, Inowrocław, Święto 3 Maja 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Wielkopolanie w obronie ojczyzny 1939, Poznań 1980, z odręcznym przypisem nieznanego wnuka Mariana Brodzinskiego (str.39)
Autorzy: Piotr Bauer, Józef Krzywania, Boguslaw Polak