» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DZIEWECZYŃSKI
Imię Walenty
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Wola Stępowska, gm. Kiernozia

Życiorys:
Walenty Dzieweczyński urodził się 11 lutego 1897 roku w Wolenicach koło Krotoszyna. W czasie I wojny światowej został wcielony do wojska niemieckiego. Po jej zakończeniu brał czynny udział w organizowaniu polskich oddziałów wojskowych w pow. krotoszyńskim. Po wybuchu powstania wielkopolskiego brał udział w walkach o koszary w Krotoszynie. Po przejęciu władzy przez powstańców pełnił służbę wartowni

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Rewers fotografii por. Ernesta Angelo jako dowódcy 5 kompanii 28 pułku piechoty w Łodzi, 1 października 1925 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Defilada z okazji uroczystości poświęcenia Domu Żołnierza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, 19 marca 1939r. Pierwszy od lewej konno por. Stanisław Jakiel z 58. pp (fot. Kruszyński B., Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej, Poznań 2011).Wśród poległych piloci - ppor. Kazimierz Stangret i kpr. Janusz Sawicki – tablica epitafijna  na mogile zbiorowej ofiar września 1939 r. - Cmentarz w Płocku przy Al. Kobylińskiego. Stan z dn. 03.08.2006r. (fot. Krzysztof Wiśniewski / www.plock24.pl)Jedna ze zbiorowych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej(I) poległych i zmarłych od ran żołnierzy września 1939r., Cmentarz Wojskowy pw. św. Jerzego, Łódź, ul. Wojska Polskiego 149. Wśród upamiętnionych – strz. Antoni Jędrzejczak . (fot. Zbigniew Adamas, 06.05.2011r.)St. strz. Feliks Mucha upamiętniony na jednej z mogił kwatery wojennej C 28 na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, ul. Powązkowska. Stan z lata 2000 r. (fot. udostępnił: Aleksander Mucha).