» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DEMBOWSKI
Imię Antoni Kazimierz Stanisław
Data śmierci 2 styczeń 1963
Miejsce śmierci: Szczecin

Życiorys:
Antoni Kazimierz Stanisław Dembowski urodził się 26 października 1910 roku w Wadowicach w Galicji. W latach 1921-1929 uczęszczał do gimnazjum w Strzyżowie nad Wisłokiem. Od października 1929 do sierpnia 1932 roku odbywał szkolenie w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie i Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej (IX promocja "Nocy Listopadowej"). Z dniem 15 sierpnia 1932 roku został mianowany na stopi

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Jedna ze zbiorowych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej(I) poległych i zmarłych od ran żołnierzy września 1939r., Cmentarz Wojskowy pw. św. Jerzego - Łódź, ul. Wojska Polskiego 149. Wśród upamiętnionych – Stanisław Buska. (fot. Zbigniew Adamas, 06.05.2011r.)Kompania Zamkowa Prezydenta Rzeczypospolitej (rewers fotografii)
W.Pikiel (1895-1943) - fotograf i fotoreporter. Pierwszy prezes Syndykatu Fotoreporterów Polskich założonego w l. 1930-tych. Najpopularniejszy od 1919 fotoreporter wojskowy i rządowy. Jego zdjęcia i reportaże ukazywały się niemal we wszystkich gazetach polskich i w wielu zagranicznych. Podczas II wojny światowej przebywał w Paryżu, a następnie w Wielkiej Brytanii jako korespondent i fotoreporter wojskowy. Zmarł w 1943 w Londynie pozostawiając olbrzymie archiwum negatywów obrazujące dzieje Wojska Polskiego na Zachodzie)Rodzina Kurpów - Leszno - 1928 rok.  Na zdjęciu od lewej strony: Józef (brat), Weronika (matka), Anna (siostra), Tadeusz (brat), Władysława (siostra), Piotr (ojciec), Zygmunt.Książeczka wojskowa ppor. Wincentego Dąbrowy przestrzelona niemieckim pociskiem podczas egzekucji (archiwum rodzinne).Fotografia przedstawiająca Franciszka Kowalczyka (w środku) podczas polowania ze swoim pracodawcą, Stanisławem Cylkowskim (z lewej), właścicielem Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy (fot. udostępniona Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).