» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: RADZIWIŁŁ
Imię Artur Mikołaj Antoni
Data śmierci 12 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Ołtarzew

Życiorys:
Artur Mikołaj Antoni ks. Radziwiłł na Nieświeżu h. Trąby urodził się 17 stycznia 1901 r. w Sichowie k. Staszowa jako syn Macieja Mikołaja Jakuba ks. Radziwiłła na Nieświeżu h. Trąby i Róży Marii Deodaty Potockiej z Podhajec h. Pilawa (Srebrna). Uczęszczał do Gimnazjum we Wrocławiu, potem do Gimnazjum im. św. Stanisława w Warszawie, gdzie w 1919 r. zdał maturę. W 1920 r. wstąpił ochotniczo do Wojsk

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Władysław Papuga upamiętniony na jednej z trzynastu imiennych zbiorczych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Kutnie, ul. Cmentarna. Stan z dn. 23. 10. 2011 r. (fot. Wiesław Paluchowski).Rtm. dypl. Andrzej de Myszka-Chołoniewski-Kostórkiewicz upamiętniony (jako And. de Myszka Chołoniewski Kostarkiewicz) na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych cmentarza wojennego w Laskach, Stan z dn. 26 maja 2010 r. (fot. Leszek Gach).Paweł Dworak jako rekonstruktor postaci żołnierza sanitariusza w stopniu strzelca Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, której pierwowzorem jest jego krewny Mieczysław Czata, poległy we wrześniu 1939 r. Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Tomaszowem Lubelskim 1939/2012 (fot. udostępnił: Paweł Dworak).Patent nr 26793 potwierdzający przyznanie tytułu "Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny" Bronisławowi Kwiatkowskiemu, wystawiony w 2001 r. przez Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej i Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dok. ze zb. rodzinnych).Jedna z wielu tablic epitafijnych kwatery wojennej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. oraz osób cywilnych - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11. Wśród poległych – szer. Kazimierz Nowogórski. (fot. Zbigniew Adamas, 24.06.2011r.)