» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: WAŁĘZA
Imię Ignacy
Data śmierci 5 grudzień 1975
Miejsce śmierci: Milanówek

Życiorys:
Ignacy Wałęza urodził się 21 listopada 1912 r. w Wysokienicach jako syn Ignacego Wałęzy i Cecylii zd. Kielak. Ukończył szkołę podchorążych rezerwy z przydziałem do 18 pułku piechoty, w którego szeregach odbył kampanię wrześniową 1939 r. Walczył jako dowódca I plutonu 5 kompanii II batalionu na szlaku bojowym macierzystego pułku, od bojów granicznych w Wielkopolsce po bitwę nad Bzurą. Po odniesieni

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kopia zaświadczenia o pracy niewolniczej Antoniego Nadolnego w latach 1940-1945 wystawionego 10 maja 1982 r. przez Salzgitter Erzbergbau Vermögensvwerwaltungsgesellschaft mbH sporządzona 1 października 1994 r. przez Zarząd Wojewódzki w Zielonej Górze Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką (dok. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Cmentarz Wojskowy pw. św. Jerzego, Łódź – Doły. Przedwojenna tablica epitafijna, na której jaszcze w 1939r. wykonano inskrypcję m.in.- st. strz. Henryka Grabowskiego, ppor. Stanisława Leszczyńskiego, nieznanych żołnierzy… (fot. Zbigniew Adamas)Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. - cm. rz-kat. w Modlnej. Wśród poległych upamiętnionych – Czesław Chmielecki. Stan z dn. 01.11. 2011 r. [fot. Staszek Słomczyński "staahoo"(Łódź)].Cmentarz wojenny w Budach Starych, wrzesień 2007. Pierwsza wizyta Reginy Gawłowicz na grobie ojca.Informacja o poległym Józefie Mikołajczaku w: Spisy poległych w r. 1939 na terenie gmin powiatu łowickiego, Polski Czerwony Krzyż. Pełnomocnik na Oddział w Łowiczu, strony 6-7.