» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KANARECKI
Imię Józef
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Sieraków

Życiorys:
Józef Kanarecki urodził się 23 lutego 1916 roku w Obrze jako syn Tomasza Kanareckiego i Marianny z Adamczaków. Zasadniczą służbę wojskową odbywał w 7 Dywizjonie Artylerii Konnej w Poznaniu, w którym zastał go wybuch wojny. W kampanii 1939 roku uczestniczył w obsłudze 3 baterii, przydzielonej do 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich ze składu Wielkopolskiej Brygady Kawalerii armii "Poznań". Na s

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Lata 1930-1939. Stanisław Szczepaniak (w środku) wśród żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich (fot. NN; zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025783, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025783.jpg.php).Pismo Referatu Spraw Inwalidzkich Starostwa powiatowego Bydgoskiego z 11 listopada 1946 r. do Zofii Kowalczyk zam. w Bydgoszczy ws. świadków powoływanych w postępowaniu o uznanie za zmarłego Franciszka Kowalczyka, jednego z 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez hitlerowców w Sochaczewie-Boryszewie we wrześniu 1939 r. (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Głaz z tablicą pamiątkową ku czci gen. Aleksandra Krzyżanowskiego wystawiony w 2009 r. w Bydgoszczy (fot. za Wikimedia Commons).Podpis Franciszka Kaźmierczaka jako ucznia klasy VI A 7-klasowej szkoły powszechnej w Warcie pod Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z okazji 150. rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości, maj 1926 r. (wycinek dok. ze zb. rodzinnych).Kpt. Edward Mamunow upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił kwatery wojennej oficerów Wojska Polskiego i Armii Krajowej, jeńców wojennych Oflagu VII A Murnau 1939-1945 zlokalizowanej na cmentarzu parafialnym w Murnau. Stan z dn. 9 lipca 2016 r. (fot. ze zb. rodzinnych).