» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JERNAS
Imię Florian Zygmunt Jan
Data śmierci 10 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Goślub

Życiorys:
Florian Zygmunt Jan Jernas urodził się 26 listopada 1914 roku w Berlinie jako syn Wojciecha Jernasa i Franciszki z Balcerzaków. 20 czerwca 1933 roku ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. E. Estkowskiego w Poznaniu, otrzymując dyplom nauczyciela szkół powszechnych. Od jesieni 1933 roku uczęszczał w charakterze słuchacza zwyczajnego na Wyższy Kurs Dziennikarski przy Wyższej Szkole

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kpr. Józef Przybyła - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Strz. Ludwik Łopata - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Płk dypl. Mieczysław Mozdyniewicz wśród kadry oficerskiej na uroczystości pożegnania jego osoby jako odchodzącego dowódcy 70 pułku piechoty w Pleszewie w 1935 r. (fot. ze zb. rodzinnych Piotra Chlebowskiego, syna kpr. Franciszka Chlebowskiego, weterana 68 pułku piechoty 17 Dywizji Piechoty; "Na rewersie fotografii jest odręczny zapis »Pamiątka pożegnania D-cy 70 pp płk. Mozdyniewicza«. Fotografia przedstawia pułkownika odbierającego, jak sadzę, pamiątkową miniaturę sztandaru pułkowego. Na rewersie nie ma zapisanej daty, jednakże na fotografii jest także mój ojciec, kpr. Franciszek Chlebowski, który od 01.10.1935 r. brał udział w IV Dywizyjnym Kursie Instruktorskim w tymże 70 pp. Sądzę więc, że fotografia została wykonana po 01.10.1935 r. W biogramie pułkownika jest, co prawda, zapis, że dowodził pułkiem do 15.09.1935, ale inne źródła, np. Wikipedia, podają informację o dowodzeniu pułkiem do 11.1935 r.").Przy mogile ppor. Zbigniewa Panesza na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie w Dniu Wszystkich Świętych, Anno Domini 2015 (fot. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Rtm. Stanisław Czerniawski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej
w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach.                                        Stan z dn. 14.09.2014 r. (fot. Błażej Kucharski).