» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DĄBEK
Imię Stefan Jan
Data śmierci 22 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Łomianki

Życiorys:
Stefan Jan Dąbek urodził się 10 grudnia 1910 roku w Krakowie, tam też w 1929 roku ukończył szkołę średnią. Już wówczas podjął decyzję o zawodowej służbie wojskowej. W latach 1929-1930 uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie, zaś w latach 1930-1932 - w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie - Ostrowi Mazowieckiej. Z dniem 15 sierpnia 1932 roku został promowany na stopień podporucznika

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Grób indywidualny na cmentarzu parafialnym w Mszanie k. Brodnicy - miejsce pochówku Anastazji z Krajewskich Budzińskiej, pierwszej żony Stanisława Budzińskiego. Stan z dn. 11 listopada 2010 r. (fot. Jacek Małecki).Feliks Sobaczyński upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na jednej z mogił kwatery wojennej na cm. parafialnym w Zdunach. Stan z dn. 27. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Antoni Nadolny (siedzi czwarty z lewej) wśród żołnierzy sekcji granatników na terenie garnizonu Poznań, 23 IV 1939 r. (fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Strz. Edmund Napierała (trzeci z prawej) w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w 58 pułku piechoty, 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Łukasz Ciepliński upamiętniony na pomniku - symbolicznej mogile ku czci siedmiu członków IV Zarządu Głównego WiN zamordowanych 1 marca 1951 r. wystawionym na cmentarzu w Rzeszowie-Wilkowyi (fot za: Jakimek-Zapart 2008, s. 47).