» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KOŚCIELNY
Imię Antoni
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Oporów

Życiorys:
Antoni Kościelny urodził się 31 maja 1909 r. w miejscowości Dobre, pow. Nieszawa jako syn Walentego Kościelnego i Walentyny z Dylewiczów. Ochrzczony został w parafii Krzywosądza (obecnie: Krzywosądz). Posiadał liczne rodzeństwo: Stanisława, Bronisławę, Jana, Marię i Józefa. W latach 1927-1928 pracował u A. Jackowskiego w Budzyniu, a w latach 1928-1930 u Wł. Kosmickiego - również w Budzyniu. W lata

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Cmentarz wojenny w Budach Starych - hipotetyczne miejsce spoczynku Stanisława Bolesława Zielińskiego. Stan z dn. 13. 08. 2016 r. (fot. Mariusz Muzioł).Edmund Szmytkowski (stoi w górnym rzędzie, drugi z lewej) wśród polskich jeńców wojennych w niewoli niemieckiej w okresie II wojny światowej (fot. ze zb. rodzinnych; udostępniła: Mirosława Marciniak, Wilkowyja, https://pl-pl.facebook.com/wilkowyja.lutynia.mlyn/).Dedykacja na karcie tytułowej ksiązki P. Bauera i B. Polaka pt. "17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego w obronie Ojczyzny, 1939 r.", wydanej w 1978 r. w Gostyniu, skierowana przez mjr. Mariana Węclewicza, byłego dowódcy I plutonu i zastępcy dowódcy szwadronu ckm 17 pułku ułanów, do inż.Jerzego Betnerowicza, brata poległego uł.Tadeusza Betnerowicza (dok. ze zb. rodzinnych, fot. Karolina Kaczmarska-Matuszewska).Święto 14 Pułku Artylerii Lekkiej Wielkopolskiej z Poznania; czerwiec 1931 r. Dowódca pułku płk Michał Gałązka w rozmowie z majorem Janem Szwedem (na koniu). Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji.Piotr Kubiak (stoi z lewej) wraz z rodzicami Franciszką z d. Pietrkiewicz i Jakubem (siedzą), siostrą Wiktorią i bratem Stanisławem (fot. ze zb. rodzinnych).