» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BARSZCZEWSKI
Imię Kazimierz
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Iłów

Życiorys:
Kazimierz Barszczewski urodził się 4 marca 1906 roku w Jaszczowie w powiecie Lublin jako syn Pawła i Walerii z domu Fijuth. W 1926 roku ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie im. Hetmana Jana Zamojskiego w Zamościu, w którym zdał maturę. W trakcie nauki był aktywnym członkiem II Zamojskiej Drużyny Harcerskiej. Studiował architekturę w Krakowie, lecz dyplom inżyniera uzyskał w 1931 roku na Politechnic

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Rtm. Stanisław Łubieński (z lewej) w towarzystwie rtm. Andrzeja de Myszki-Chołoniewskiego-Kostórkiewicza w trakcie kursu w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie (fot. ze zbiorów rodzinnych Jerzego de Myszki Chołoniewskiego).St. Strz. Walenty Janas – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Strz. Henryk Stanke(tabl. Stanko) – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Wnętrze dowodu osobistego Stanisława Mika nt D-117/38 wydanego 1 sierpnia 1938 r. przez Zarząd Gminny w Olchowej (dok. ze zb. rodzinnych).Kpt. Józef Rodzeń (siedzi czwarty z lewej w pierwszym rzędzie) wśród kadry oficerskiej i absolwentów szkoły podoficerskiej 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. (siedzących w pierwszym rzędzie) płk. Mikołaja Bołtucia (czwarty z prawej), płk. Franciszka Sudoła (piąty z lewej), ppłk. Władysława Dzióbka (trzeci z prawej), mjr. Jana Łobzy (drugi z prawej) i ppor. Mieczysława Nejmana (drugi z lewej), 10 marca 1939 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).