» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: MAGER
Imię Marian Zygmunt
Data śmierci 10 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Łęczyca

Życiorys:
Marian Zygmunt Mager urodził się 4 września 1917 roku Poznaniu jako syn Adama Magera i Konstancji z Trojanowiczów. W roku 1935 ukończył Państwowe Gimnazjum im. Św. Jana Kantego w Poznaniu, a w roku 1937 - Liceum Handlowe w Poznaniu. Uprawiał czynnie sport w sekcji tenisa ziemnego Klubu Sportowego "Warta" w Poznaniu. W 1938 roku w ramach zasadniczej służby wojskowej został skierowany na Dywizyjny K

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Stary Gostyń - gniazdo rodzinne Nadolnych, miejsce urodzenia Ludwika Nadolnego (fot. udostępniła Bożysława Nadolna).Kpr. pil. Władysław Kuik (czwarty od prawej) wśród absolwentów kursu w Szkole Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu, 15 XI 1938 r. (fot. za: Kuik Władysław 1915-1939, [w:] Kuik Genealogia, https://kuik.info.pl/kuik-wladyslaw-1915-1939).Kartka świąteczna z opłatkiem dla Krystyny Kowalczyk załączona do fotografii pocztówkowej przedstawiającej Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy, którą wysłał 28 lutego 1941 r. z oflagu do żony (udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Legitymacja odznaki pamiątkowej 86 Mińskiego Pułku Strzelców wystawiona kpr. Maksymilianowi Wendlandtowi 21 sierpnia 1935 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Strz. Stanisław Łapczyński upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).