» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DEMBOWSKI
Imię Antoni Kazimierz Stanisław
Data śmierci 2 styczeń 1963
Miejsce śmierci: Szczecin

Życiorys:
Antoni Kazimierz Stanisław Dembowski urodził się 26 października 1910 roku w Wadowicach w Galicji. W latach 1921-1929 uczęszczał do gimnazjum w Strzyżowie nad Wisłokiem. Od października 1929 do sierpnia 1932 roku odbywał szkolenie w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie i Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej (IX promocja "Nocy Listopadowej"). Z dniem 15 sierpnia 1932 roku został mianowany na stopi

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Książeczka wojskowa Edmunda Napierały wydana po zakończeniu II wojny światowej przez Wojskową Komendę Rejonową nr 1 R.K.U. Rzepin, s. 2-3 (dok. ze zb. rodzinnych).Naczelny Kapelan ZHR ks. hm. Tomasz Kościelny z harcerzami z 15 SDW "Arbor" na grobie swego dziadka - 2005Dowód osobisty Franciszka Kowalczyka wystawiony 2 grudnia 1938 r. przez Zarząd Miejski w Bydgoszczy, s. 1, 4 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Franciszek Wira (z prawej) wraz z innymi kombatantami na cmentarzu wojennym w Strońsku koło Sieradza, 1983 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Awers karty pocztowej do Ewy Kostki z informacją o okolicznościach zaginięcia jej męża, ppor. Władysława Kostki, nadanej 13 grudnia 1941 r. z niemieckiego obozu jenieckiego przez por. Kazimierza Orłowskiego, byłego dowódcę 2 kompanii ckm 62 pułku piechoty (dok. ze zb. rodzinnych).