» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KOZAK
Imię Bernard
Data śmierci 16 maj 2002
Miejsce śmierci: Gdańsk

Życiorys:
Bernard Kozak urodził się 16 sierpnia 1908 r.oku w Dziembowie jako syn Władysława Kozaka i Apolonii z Misiaków. Wraz z rodziną w poszukiwaniu pracy wyemigrował do Nadrenii w Niemczech, by po powrocie do Polski osiąść w Łaszewie na Pomorzu. W kampanii 1939 roku wziął udział w szeregach 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty ze składu 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty armii "Pomorze". Walczył nad Osą, następni

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Pomnik poświęcony zamordowanym mieszkańcom Tułowic oraz gen. Stanisławowi Grzmotowi-Skotnickiemu – Tułowice (fot. Ł. Wojtczak).Uroczystość odsłonięcia w dniu 12 września 2009 r. w Witkowicach obelisku z tablicą pamiątkową ku czci Łukasza Cieplińskiego wystawionego w miejscu historycznej przeprawy Wojska Polskiego przez Bzurę we wrześniu 1939 r. (fot. Łukasz Popowski - Stowarzyszenie "Nasz Zamek").Grób rodzinny gen. M. Bołtucia na Powązkach (fot. A. Nowiński)Pamiątka służby wojskowej Jana Władysława Elsnera (fot. ze zb. rodzinnych Piotra Bondarczyka).Kan. Franciszek Kleparek upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na kwaterze wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Kocierzewie. Stan z dn. 15.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).