» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KLEMENTOWSKI
Imię Adolf Józef
Data śmierci 28 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Zakroczym

Życiorys:
Adolf Józef Klementowski urodził się 18 marca 1916 roku w Młodzawach Dużych jako syn Ludwika Klementowskiego i Anieli z Chmielarzów. Po ukończeniu Gimnazjum im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie i złożeniu egzaminu maturalnego, chcąc zostać żołnierzem zawodowym, wstąpił do szkoły podchorążych. W kampanii 1939 roku walczył na stanowisku dowódcy III plutonu 3 kompanii 2 pułku piechoty Legionów ze składu

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Władysław Dzieliński podczas kręcenia filmu "Szarża, czyli przypomnienie kanonu" w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego (fot. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Ignacy Wałęza (1912-1975) (fot. ze zb. rodzinnych, udostępnił: Jacek Kaczorowski).Stefan Kokos, upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu rzymskokatolickim w Mistrzewicach Nowych.Legitymacja Medalu "Za udział w wojnie obronnej 1939" wydana Bronisławowi Bednarskiemu przez Przewodniczącego Rady Państwa w dniu 25 sierpnia 1982 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Karta poszukiwań sporządzona 26 sierpnia 1940 r. w Oddziale w Łodzi Niemieckiego Czerwonego Krzyża w związku z poszukiwaniem zaginionego Józefa Bilickiego przez żonę (dok. ze zb. Biura Informacji i Poszukiwań PCK w Warszawie, reprodukcja w archiwum rodzinnym).