» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BARSZCZEWSKI
Imię Kazimierz
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Iłów

Życiorys:
Kazimierz Barszczewski urodził się 4 marca 1906 roku w Jaszczowie w powiecie Lublin jako syn Pawła i Walerii z domu Fijuth. W 1926 roku ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie im. Hetmana Jana Zamojskiego w Zamościu, w którym zdał maturę. W trakcie nauki był aktywnym członkiem II Zamojskiej Drużyny Harcerskiej. Studiował architekturę w Krakowie, lecz dyplom inżyniera uzyskał w 1931 roku na Politechnic

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Franciszek Walewski upamiętniony (jako Franciszek Stryjek-Walewski) na jednej z imiennych płyt epitafijnych grobu rodzinnego na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku, Al. Chopina. Stan z dn. 24 marca 2018 r. (fot. Rafał Michalak).Stanisław Plichta upamiętniony na tablicy pamiątkowej ku czci nauczycieli powiatu łowickiego, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny w latach 1939-1945, wmurowanej w ścianę frontową gmachu Domu Nauczyciela w Łowiczu, Al. Sienkiewicza. Stan z dn. 17 września 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).
Zaświadczenie o śmierci i miejscu pochówku Tomasza Zaniewickiego ze zbiorów Archiwum Parafii Katedralnej w Łowiczu (fot. Jacek Rutkowski / www.guzikowo.eu).Pismo Biura Informacji i Poszukiwań PCK w Warszawie do Stanisława Koleśnika z 11 marca 2010 r. w sprawie poszukiwań jego zaginionego ojca, Józefa Koleśnika (dok. ze zb. rodzinnych).