» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DESKOWSKI
Imię Maksymilian Alfons
Data śmierci 1982
Miejsce śmierci: Witkowo

Życiorys:
Maksymilian Alfons Deskowski urodził się 7 października 1903 roku w Witkowie jako syn Walentyny i Mieczysława, weterana Powstania Listopadowego 1863 roku. W sierpniu 1917 roku wstąpił do nielegalnej 1 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Witkowie, której przewodzili Marian Rydlewski i Jan Łuszczewski. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego z ramienia drużyny wziął w nocy z 28 na 29 i 30 gru

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Rudolf Libich (Liebich) upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Kwatera żołnierska kwatery wojennej w Juliopolu, na grobie por. Synoradzkiego stoi czerwony znicz (fot. lonio17)Szkic przemieszczenia 6 pułku strzelców konnych w rejon działań bojowych po mobilizacji, rys. Gabriel Sędkowski (oprac. na podstawie Z. Gnat-Wieteska, 6 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, Zarys historii wojennej pułków polskich z kampanii wrześniowej, z. 60, Pruszków 1998).Odpis pisma Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie (za pośrednictwem Przedstawiciela Niemieckiego Czerwonego Krzyża na Okręg Warszawski) do Walerii Kownackiej w Chrostowie z 9 stycznia 1941 r. w sprawie ustalenia wojennych losów i miejsca spoczynku kpr. Józefa Kownackiego (dok. ze zb. rodzinnych).Szarża pod Wólką Węglową wg.Michała Byliny.