» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: WOJCIECHOWSKI
Imię Edward
Data śmierci 18 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Rokicina, gm. Młodzieszyn, pow. Sochaczew

Życiorys:
Edward Wojciechowski urodził się w 1914 r. w Gogolinie Nowej w powiecie Konin w chłopskiej, wielodzietnej rodzinie Mateusza Wojciechowskiego i Stanisławy z Jabłońskich. Zamieszkał w Gogolinie Starej. Pracował jako rolnik i masztalerz. Powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, pozostał w wojsku do wybuchu wojny. We wrześniu 1939 r. walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Zginął 18 września w rejo

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
por. Lucjan Gmachowski /pierwszy z lewej/ jako oficer łącznikowy w czasie defilady w 1939 r. Defiluje 72 kompania CKM na taczankach, na czele kompani jej dowódca ppor. Bogdan Ginter.Zaginiony Władysław Michalski upamiętniony na jednej z czterech zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w płytę Pomnika "W hołdzie ofiarom tragicznego Września i hitlerowskiej okupacji 1939-1945" wystawionego w Rynku Damasławka.Kuter "KU-4" wa walce z czołgami niemieckimi pod Włocławkiem.
Mal.K.Gożdzik.Ppor. Zbigniew Żurowski w szeregach 12 Pułku Ułanów Podolskich po powrocie z niewoli niemieckiej w 1945 r. (widoczna odznaka pamiątkowa 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i baretka Orderu Wojennego "Virtuti Militari" (fot. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Karol August Bieszczanin (fot. ze zb. rodzinnych).