» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ZGOŁA
Imię Stanisław
Data śmierci 25 maj 1995
Miejsce śmierci: Poznań

Życiorys:
Stanisław Zgoła urodził się 1 maja 1913 roku w Luboniu jako syn Jana Zgoły i Katarzyny z Kozłowskich. W roku 1926 ukończył Szkołę Powszechną w Luboniu, a w roku 1931 - Publiczną Szkołę Dokształcającą Zawodową w Poznaniu, po czym podjął zatrudnienie w prywatnych przedsiębiorstwach. W 1935 roku otrzymał powołanie do zasadniczej służby wojskowej, którą od 17 lutego 1936 do 20 września 1937 roku odbyw

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kartka z konspiracyjnym pseudonimem Józefa Gruszewicza z okresu działalności w Armii Krajowej odnaleziona po latach w jego składanym pędzelku do golenia przez prawnuka Marcina Piotrowskiego (dok. ze zb. rodzinnych).Por. Tadeusz Jeziorowski - zbiorowa mogiła wojenna żołnierzy lotnictwa WP , Cm. Wojsk. pw. św. Jerzego w Łodzi - zdjęcie z Wystawy w Muzeum ,,Małachowianka", Płock 2010r. (fot. Michał Uminiak / http://uboot.bloog.pl)Płk dypl. Mieczysław Mozdyniewicz wśród kadry oficerskiej na uroczystości pożegnania jego osoby jako odchodzącego dowódcy 70 pułku piechoty w Pleszewie w 1935 r. (fot. ze zb. rodzinnych Piotra Chlebowskiego, syna kpr. Franciszka Chlebowskiego, weterana 68 pułku piechoty 17 Dywizji Piechoty; "Na rewersie fotografii jest odręczny zapis »Pamiątka pożegnania D-cy 70 pp płk. Mozdyniewicza«. Fotografia przedstawia pułkownika odbierającego, jak sadzę, pamiątkową miniaturę sztandaru pułkowego. Na rewersie nie ma zapisanej daty, jednakże na fotografii jest także mój ojciec, kpr. Franciszek Chlebowski, który od 01.10.1935 r. brał udział w IV Dywizyjnym Kursie Instruktorskim w tymże 70 pp. Sądzę więc, że fotografia została wykonana po 01.10.1935 r. W biogramie pułkownika jest, co prawda, zapis, że dowodził pułkiem do 15.09.1935, ale inne źródła, np. Wikipedia, podają informację o dowodzeniu pułkiem do 11.1935 r.").Rodzina Antoniego Hajłasza na cmentarzu w Dobrzykowie.Kpr. Józef Tarka upamiętniony na tablicy nagrobnej na grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Oporowie. Stan z dn. 11. 09. 2011 r. (fot. Witold Rapsiewicz).