» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BRUSKI
Imię Jan
Data śmierci 5 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Piaskowice

Życiorys:
Jan Bruski urodził się 21 stycznia 1905 r. w Przyłomie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości odbył zasadniczą służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. W trakcie rocznego szkolenia uzyskał specjalność obserwatora i w stopniu kaprala podchorążego został przeniesiony do rezerwy. Podjął wówczas studia medyczne, ale będąc na przydziale mobilizacyjnym 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, wykony

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Córka Halina Jezierska, nad grobem st.sierż Walentego Dziewczyńskiego, we wrześniu 2013 roku.Wilczyński Stefan upamiętniony na jednej z trzynastu imiennych zbiorczych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Kutnie. Stan z dnia 18.11.2011 (fot. Wiesław Paluchowski)Rewers dowodu osobistego wystawionego dla Edyty Ciecińskiej, narzeczonej Stanisława Szcepanika, dn. 22 listopada 1939 r. w Śmiglu, pow. Kościan (fot. NN; zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025826b, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025826b.jpg.php).Strz. Wesołowski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012r. (fot. Błażej Kucharski).
St. sierż. Tomasz Maciejewski upamiętniony (jako szer. T. Maciejewski) na zbiorczej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Mistrzewicach Nowych. Stan z dn. 19 grudnia 2004 r. (fot. Marcin Prengowski).