» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ŚWITALSKI
Imię Stanisław Jan Ferdynand
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Krzywa Góra

Życiorys:
Stanisław Jan Ferdynand Świtalski urodził się 28 marca 1890 r. w Gródku Jagiellońskim jako syn radcy Józefa Świtalskiego i Heleny z Chądzyńskich. Od 1897 r. uczęszczał do szkoły ludowej w rodzinnej miejscowości, a następnie kształcił się w ośmioklasowym gimnazjum w Lwowie, gdzie w 1909 otrzymał świadectwo dojrzałości. W latach 1909-1913 studiował i ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Jana K

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Jan Łotrowski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Legitymacja Wielkopoplskiego Krzyża Powstańczego wydana Józefowi Puchalskiemu dn. 13 listopada 1958 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Tłumaczenie metryki urodzenia Władysława Kmity (oprac. ze zb. rodzinnych).Zaświadczenie dla Krystyny Kowalczyk zam. w Bydgoszczy jako prowadzącej grupowy wyjazd na uroczystość odsłonięcia w dniu 22 września 1956 r. na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Biskupim pomnika na zbiorowej mogile rozstrzelanych przez hitlerowców 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej wystawione 21 września 1956 r. przez Dział Pasażerski Oddziału Przewozów w Bydgoszczy Polskich Kolei Państwowych, s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Legitymacja nr 2914 odznaki pamiątkowej 61 pułku piechoty wydana strz. Edmundowi Łącznemu w dniu 6 lipca 1932 r. (dok. ze zb. rodzinnych).