» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CICHOWICZ
Imię Cezary Celestyn
Data śmierci 11 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Puszcza Mariańska

Życiorys:
Cezary Celestyn Cichowicz urodził się 26 lipca 1902 roku w Ciechocinku jako syn Feliksa i Celestyny z Rokickich. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów był aktywny w pracach kół naukowych. Po uzyskaniu dyplomu pracował jako nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum Salezjańskim w Aleksandrowie Kujawskim. Jednocześnie działał w wielu organizacjach społeczno-kultural

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Fotografia przedstawiająca Franciszka Kowalczyka (w środku) podczas polowania ze swoim pracodawcą, Stanisławem Cylkowskim (z lewej), właścicielem Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy (fot. udostępniona Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Rekonstrukcja mapy(szkicu) mogił polowych żołnierzy września w gminie Kiernozia oraz dwie mogiły w miejscowości Osiek, przed ekshumacją i przeniesieniem na Cmentarz Wojskowy w Kiernozi, w czerwcu 1940r. - Źródło: „ROCZNIKI ŁOWICKIE” Tom VII, Łowicz 2009, s.148.(mapka S. Pełki)Awers dolnej połówki nieśmiertelnika Gedalego Lustera odnalezionej w rejonie miejscowości Stare Budy, gm. Młodzieszyn, pow. sochaczewski (pamiątka ze zb. prywatnych, udostępnił: DG).Rewers karty pocztowej do rodziny wysłanej przez Stanisława Szczepaniaka z niemieckiego obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu dn. 16 lutego 1941 r. (zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025830, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025830.jpg.php).Strz. Józef Grygiel upamiętniony na zbiorczej imiennej tablicy epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marii Magdaleny w Warszawie na Wawrzyszewie, ul. Wólczyńska. Stan z dn. 26 listopada 2016 r. (fot. Tomasz Karolak).