» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DZIEWECZYŃSKI
Imię Walenty
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Wola Stępowska, gm. Kiernozia

Życiorys:
Walenty Dzieweczyński urodził się 11 lutego 1897 roku w Wolenicach koło Krotoszyna. W czasie I wojny światowej został wcielony do wojska niemieckiego. Po jej zakończeniu brał czynny udział w organizowaniu polskich oddziałów wojskowych w pow. krotoszyńskim. Po wybuchu powstania wielkopolskiego brał udział w walkach o koszary w Krotoszynie. Po przejęciu władzy przez powstańców pełnił służbę wartowni

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Zawiadomienie o śmierci Józefa Majewskiego wysłane we wrześniu 1940 r. przez Oddział w Sochaczewie Polskiego Czerwonego Krzyża do Edwarda Majewskiego, ojca Józefa (ze zb. rodzinnych) (rewers).Por. Tadeusz Jeziorowski - tablica epitafijna na obecnej mogile, Cm. Wojsk. pw. św. Jerzego w Łodzi. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 06.05.2011r.)  Cmentarz wojenny w Laskach - miejsce pochówku uł. Henryka Szymańskiego (fot. Anita Szymańska, córka Andrzeja, bratanka Henryka).Pismo Biura Informacji i Poszukiwań PCK w Warszawie do Reginy Bielskiej w Łodzi z 1 września 1952 r. ws. poszukiwania jej zaginionego męża Sylweriusza Bielskiego (z zasobu Archiwum II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, sygn. akt Ns.1125/52).Tomasz Krzyżanowski, siostrzeniec Marty Zdziebkowskiej, narzeczonej por. Stefana Dąbka, przy krzyżu z imienną tabliczką epitafijną i zdjęciem na miejscu pochówku oficera w jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej cmentarza parafialnym w Kiełpinie, gm. Łomianki. Stan z dn. 2 listopada 2024 r. (fot. Tomasz Krzyżanowski).