» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BRUSKI
Imię Jan
Data śmierci 5 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Piaskowice

Życiorys:
Jan Bruski urodził się 21 stycznia 1905 r. w Przyłomie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości odbył zasadniczą służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. W trakcie rocznego szkolenia uzyskał specjalność obserwatora i w stopniu kaprala podchorążego został przeniesiony do rezerwy. Podjął wówczas studia medyczne, ale będąc na przydziale mobilizacyjnym 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, wykony

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Władysław Dziennik (dziewiąty z lewej w drugim rzędzie od góry?) wśród kadry oficerskiej i słuchaczy szkoły podoficerskiej 76 pułku piechoty w Grodnie, Grodno, 15 lutego 1938 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Pamiętnik Leokadii Kuligowskiej, najmłodszej siostry Ludwika (ze zbiorów rodziny Brysków z Nawry)Mjr Stanisław Hrycek (czwarty z lewej) wśród oficerów i podoficerów 57 pułku piechoty podczas uroczystości 20-lecia pułku w kasynie oficerskim (fot. za: B. Kruszyński, Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej, Poznań 2011, udostępnił: Błażej Kucharski).Zawiadomienie o śmierci Zygmunta Cieślińskiego wysłane we wrześniu 1940 r. przez PCK Sochaczew rodzinie poległego (dok. ze zb. rodzinnych).Mieczysław Dynus upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Nieborowie. Stan z dn. 28. 09. 2015 r. (fot. Błażej Kucharski).