» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: GRUSZEWICZ
Imię Józef
Data śmierci 1988
Miejsce śmierci: Łowicz

Życiorys:
Józef Gruszewicz urodził się 11 maja 1901 roku w Kiernozi w powiecie Gostynin (obecnie: powiat łowicki) jako syn Walentego i Weroniki z Baranowskich małżonków Gruszewiczów. Ukończył czteroklasową szkołę powszechną w Łowiczu, po czym praktykował jako terminator szewski u swojego ojca. Od 1922 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 18 pułku piechoty w Skierniewicach, a następnie pozostał w tymże

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Naczelny Kapelan ZHR ks. hm. Tomasz Kościelny z harcerzami z 15 SDW "Arbor" na grobie swego dziadka - 2005Okładka dowodu osobistego Wacława Szmytkowskiego wystawionego w Jarocinie, dn. 29 kwietnia 1929 r. (dok. ze zb. rodzinnych; udostępniła: Mirosława Marciniak, Wilkowyja, https://pl-pl.facebook.com/wilkowyja.lutynia.mlyn/).Zbiórka kompanii pod dowództwem Franciszka Leonarda Trojana przed koszarami w Alejach Ujazdowskich w Warszawie (obecnie Urząd Rady Ministrów) (fot. ze zb. rodzinnych).Paweł Dworak (syn Lucyny z d. Czata) oraz Małgorzata i Paweł Zagrodniczek (dzieci Gabrieli z d. Czata) w trakcie pierwszej wizyty na odnalezionej po ponad siedemdziesięciu latach mogile swojego poległego krewnego, strzelca sanitariusza Mieczysława Czaty, zlokalizowanej w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Juliopolu, 11 lipca 2013 r. (fot. udostępnił: Paweł Dworak).Sanitariuszka Anna Borowska upamiętniona na imiennej tablicy epitafijnej na jednej z mogił kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Gąbinie. Stan z dn. 01. 07. 2006 r. (fot. zbibal76).