» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ŚWIDERSKI
Imię Stefan
Data śmierci 10 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Solca Mała, gospodarstwo Krzepińskich

Życiorys:
Stefan Świderski urodził się 1 września 1916 r. w Kobylinie w Wielkopolsce jako syn Stanisława Świderskiego i Anny z Orlickich. W 1930 r. rozpoczął naukę gimnazjalną w Jarocinie, którą od 1931 r. kontynuował w Krotoszynie. Ostatnie dwa lata szkoły średniej ukończył z kolei w Technikum Handlowym w Poznaniu, przy ul. Śniadeckich. W 1938 r. ukończył szkołę podchorążych przy 25 Dywizji Piechoty w Szcz

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Dowód osobisty Adama Strusia wydany 12 sierpnia 1921 r. przez Komendę Policji Państwowej m. Łodzi (dok. ze zb. rodzinnych, fot. Artur Polit).Tomasz Krzyżanowski, siostrzeniec Marty Zdziebkowskiej, narzeczonej por. Stefana Dąbka, przy krzyżu z imienną tabliczką epitafijną i zdjęciem na miejscu pochówku oficera w jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej cmentarza parafialnym w Kiełpinie, gm. Łomianki. Stan z dn. 2 listopada 2024 r. (fot. Tomasz Krzyżanowski). Strz. Wacław Zielonka upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. wojennym w Starym Waliszewie. Stan z dn. 28.08.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Ppor. Norbert Nowicki upamiętniony na jednej z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).