» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: NOWAK
Imię Kazimierz
Data śmierci 6 marzec 1977
Miejsce śmierci:

Życiorys:
Kazimierz Nowak urodził się 26 lutego 1909 roku w Zielińsku w gminie Osięciny jako syn Piotra i Józefy z Musiałów. W roku 1931 został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Po półrocznym szkoleniu w 14 pułku piechoty we Włocławku otrzymał przydział do Korpusu Ochrony Pogranicza, służąc w 2 kompanii granicznej "Szrubiszki" batalionu "Niemenczyn". W 1933 roku został przeniesiony do rezerw

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Roch Żabicki upamiętniony na imiennej steli epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie, ul. Wólczyńska. Stan z dn. 9 maja 2011 r. (fot. Leszek Gach).Pismo Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie do Heleny Kucharskiej w Radomiu z 14 kwietnia 1944 r. ws. poszukiwania zaginionego ppor. Antoniego Burkiewicza (dok. ze zb. rodzinnych).Świadectwo ukończenia przez Wacława Szmytkowskiego kursu przysposobienia wojskowego II stopnia wystawione 10 czerwca 1929 r. przez Obwodowego Komendanta Przysposobienia Wojskowego w Jarocinie przy Dowództwie 70 pułku piechoty (dok. ze zb. rodzinnych; udostępniła: Mirosława Marciniak, Wilkowyja, https://pl-pl.facebook.com/wilkowyja.lutynia.mlyn/).Szarża pod Wólką Węglową wg.Michała Byliny.Aleksander Materna upamiętniony na jednej z trzynastu imiennych zbiorczych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Kutnie, ul. Cmentarna. Stan z dn. 23. 10. 2011 r. (fot. Wiesław Paluchowski).