» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: STAWSKI
Imię Czesław
Data śmierci 24 styczeń 1985
Miejsce śmierci:

Życiorys:
Czesław Stawski urodził się 20 sierpnia 1908 roku. Po ukończeniu w 1930 roku gimnazjum w Pyzdrach wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej. Po zakończeniu szkolenia w 1933 roku otrzymał promocję na stopień podporucznika piechoty z przydziałem na stanowisko dowódcy plutonu kompanii strzeleckiej w 70 pułku piechoty w Pleszewie. W 1937 roku został awansowany na sto

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kazimierz Nowak (pierwszy z lewej w górnym rzędzie) w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w 2 kompanii granicznej "Szrubiszki" batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza "Niemenczyn", 1932-1933 (fot. ze zb. rodzinnych).Jedna z wielu tablic epitafijnych kwatery wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. oraz osób cywilnych - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Wśród poległych – kpr. Mieczysław Przewoźny. (fot. Zbigniew Adamas, 24.06.2011r.)A. Kościelny w czasie służby w KOP Wołożyn (z tyłu z wiosłem) 1930-32Henryk Bertram w stopniu st. szer. pchor. Wojska Polskiego w gronie rodzinnym (fot. ze zb. rodzinnych).Ludwik Kuligowski upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych cmentarza wojennego w Sochaczewie - Trojanowie, Al. 600-lecia. Stan po 2019 r. (fot. Anna Bryska-Zawadzka).